You are currently viewing Razvoj svesti o odevanju – Jasmina Stojanović u zagrljaju skin-safe pamuka

Razvoj svesti o odevanju – Jasmina Stojanović u zagrljaju skin-safe pamuka

Jasmina Stojanović je veliki profesionalac, poslovna žena koja vidi prilike sa svih strana i zanimljivo je pratiti kojim redom joj se slažu prioriteti. Urednica je portala VremeZa i autorka inspirativne knjige Sreća kao razvoj svesti. Pored toga, Jasmina je NLP master, kouč i prevodilac. Aktivno radi u izdavaštvu i oblasti ličnog razvoja i entuzijasta je za slow living filozofiju. Najpozntija je po tome što je pravi primer svestrane „skupljačice iskustava“.

U svetu u kome poslovne žene često balansiraju između karijere i ličnih vrednosti, Jasmina nam pokazuje kako da spojimo razvoj svesti, svrhu i stil.

Jasmina je i dugogodišnja ljubiteljka PamuKlik odeće, što čini naš razgovor dodatno posebnom prilikom da saznamo njeno mišljenje iz prve ruke. U ovom intervjuu, Jasmina deli svoje utiske o našim modelima i otkriva kako se moda, svest i svakodnevni život mogu preplitati na neočekivane načine.

Jasmina, da li se sećaš svoje prve PamuKlik kupovine i šta te je privuklo našim komadima?

Kada su na modnoj pisti 2022. godine u okviru BFW devojke prošetale u haljinama PamuKlik brenda, osetila sam da je sve u vezi sa tim komadima posebno i promišljano – posebno materijal.

Od tada uživam u udobnosti komada koji su univerzalni, svevremenski i pre svega – miluju kožu. Modeli i boje su takvi da se lako uklapaju sa ostalim detaljima i priklanjaju se raznim trendovima.

Beogradska-nedelja-mode-revija-dizajnera

PamuKlik promoviše tekstilne sertifikate i govori o nevidljivoj strani odeće. Koliko ti je važna činjenica da su PamuKlik modeli od skin-safe pamuka?

To je pre svega veoma važno za osobe sa osetljivom kožom. Ne mogu da istaknem da je u mom izboru presudno da budu skin-safe, najvažnije mi je da mi se dopada model, da mi pristaje u odnosu na moju građu, godine, komunikaciju sa okolinom. Ali je svakako prednost da je prijatno za nošenje, posebno leti, i da neguje kožu, da je prirodno i postojano.

Tvoja knjiga se bavi procesom osvešćivanja u svakodnevnim izborima. Kako vidiš ulogu mode u procesu razvoja svesti?

Slow-fashion je važan segment osvešćivanja u svakodnevici koja nas okružuje, a posebnu pažnju joj poklanjam kroz predstavljanje lokalnih brendova na VremeZa portalu, u novom magazinskom formatu za online čitanje SLOW. 

Slow-fashion proces i pristup modi koji pažljivo razmatra procese i resurse potrebne za izradu odeće i fokusira se na svevremenski, visokokvalitetni dizajn u odnosu na komade koji su diktirani trendovima i koji nakon samo nekoliko nošenja završavaju na deponiji je sada preko potreban. 

VremeZa online magazin SLOW
SLOW living&loving magazin

Treba znati da modna industrija u Evropi i svetu ima četvrti najveći negativni uticaj na životnu sredinu i klimu, kako svedoče podaci Evropske agencije za životnu sredinu. Prekomerna proizvodnja je isto veliki problem modne industije jer se čak do 45% odeće nikada ne proda. Osvešćivanje šta činimo konzumerstvom i priklanjanjem brzo promenljivim trendovima je sve potrebnije. 

U kojim prilikama si nosila naše modele i kako se uklapaju u tvoju estetiku?

PamuKlik-plava-kosulja-i-beige-suknja

Modele PamuKlik sam nosila tokom edukacije koju sam osmislila i organizovala za razvoj Svesnog biznisa i ekonomije svrhe, jer su najbolje prikazali ono što sam i želela da prenesm polaznicama, odnosno – i sami su primer svesnog biznisa. A pored toga, bili su dovoljno poslovni i formalni i opušteni i udobni za mene. Najčešće i jesu izbor kada želim da obučem nešto svedeno a efektno.

Tvoj portal VremeZa promoviše sporiji, svesniji način života. Kako poslovne žene mogu da integrišu slow living principe u užurbanu svakodnevicu?

Na mnogo načina – ali je najvažniji prvi: da donesu svesnu odluku o tome i kreiraju vreme za sve mikro i makro promene koje su potrebne. Upravo na portalu mogu da pronaću savete KAKO a ako je nekome još potrebno, i ZAŠTO je usporavanje neophodno danas kako bismo bili zdraviji, srećniji i produktivniji. I da, namerno sam rekla „kreiraju vreme“, jer se ono kreira namerom, ciljevima i akcijom. 

razvoj-svesti-skinsafe-ekoloska-odeca

Ako mi ne napravimo planove šta ćemo sa svojim životom i kako da sebi budemo prioritet, drugi će to uraditi za nas vrlo uspešno. A ako mi nismo dobro – ne možemo ni da budemo dobri – u porodici, na poslu, sa prijateljima…

Mnogo pišeš o ličnim transformacijama i rastu. Šta smatraš ključnim prvim korakom za žene koje žele da naprave promenu, ali ne znaju kako da počnu?

Prvi korak je odluka, namera da se svesno krene u promene. Treba početi upravo u onom segmentu koji nam je najteži i najizazovniji i možda traži najviše odricanja.

Tamo gde najviše patimo, najveća je moć za transformaciju. Nekome će tema biti ishrana, nekome fizička aktivnost, nekome odnos prema poslu, porodici. Ali sve se svodi na odnos prema sebi – koliko sebe vidimo, volimo, poštujemo, negujemo. Koliko mislimo da zaslužujemo, vredimo. Zašto nam je važno da se promenimo. I šta će biti dobit od naše transformacije.

razvoj-svesti-ekoloska-odeca-za-posao

Često ističeš značaj promena u uverenjima za lični i profesionalni uspeh. Šta su najveći izazovi u tom procesu?

Generalno, najveći izazovi su da ljudi uopšte prepoznaju ograničavajuća uverenja. Ona se tako dobro sakriju i prikriju, uvek se samopotvrđuju i jako dobro umeju da služe ljudima, da je izuzetno teško da ih osveste. Onog momenta kada se to desi – promena je već pokrenuta. 

Drugi korak je istrajati. Uverenja su tvrđave naše ličnosti i jako se teško menjaju. Potrebno je i vremena i truda i novca da se kroz savetovalište, mentorstva ili na druge načine uverenja promene i počnu da rade za nas. Neka su veoma duboko ukorenjena, nastala u ranoj dobi ili transgeneracijski preuzeta, da prosto drže osobu u mestu iz pozicije zaštite.

Zatim, kada se prepoznaju i preoblikuju, potrebno je „instalirati“ nova uverenja. A onda se odmotavaju sledeći koraci i svaki je sve lakši, logičniji i sa sve bržim manifestacijama.

razvoj-svesti-igra

Tvoj mentorski program Svesni biznis i ekonomija svrhe namenjen je ženama koje vode svoj biznis. Pomažeš im da spoje poslovne izazove sa dubljim radom na sebi. A šta bi poručila poslovnim ženama koje rade u korporacijama na menadžerskim pozicijama, a kojima duhovne prakse nisu bliske? Ako osećaju da im je „tesna koža“ i da im svakodnevica postaje preuska, odakle da krenu u pronalaženju boljeg balansa?

Program je namenjen i ženama i muškarcima koji vode svoj biznis, ali je vrlo primenljiv i u korporacijama.

Srž programa, struktura programa je takva da je cilj prepoznavanje i aktiviranje svrhe i organizacija svesnog poslovanja. To je moguće za svakoga. Duhovne prakse su zapravo vrlo praktične i uz disciplinu vrlo brzo pokažu dobre rezultate. Treba razlikovati rad na duhu, duši, na poboljšanju svog sveukupnog stanja i osećaja kroz energiju i razumevanje prirodnih procesa čiji smo deo, u odnosu na religijske običaje.

Često onima koji nisu upoznati sa tehnikama ličnog rasta i razvoja deluje sve to strano i neobično, ali u pitanju su medicinske, naučne dokazane metode koje primenjuju kompanije širom sveta kako bi poboljšale zmeđu ostalog i svoju profitabilnost.

Tako da je moja preporuka da prođu kroz S.B.E.S. i još bolje – pozovu svoje kolege da zajedno kreiraju trend svesnog poslovanja.

Da li ti na svet oko sebe gledaš iz ptičje perspektive ili stojiš sa obe moge na zemlji?

casual-outfit-cotton-skirt

U zavisnosti od situacije. Kada mi treba, izdvojim se i pogledam iz ptičije perspektive kako bih bolje razumela širu sliku. U nekoj drugoj situaciji, uzemljim se i potrežim oslonac na zemlji i u zemlji, kako bih bila ukorenjena i snažna u okolnostima u kojima se nalazim.

“Inteligencija je sposobnost prilagođavanja promenama”, rekao je čuveni engleski astrofizičar Stiven Hoking i slažem se sa njim. 

Treba menjati perspektive i biti brzo prilagodljiv životu, kako bismo život prilagođavali nama.

Radila si intervjue sa mnogim poznatim ličnostima, od Sadgurua do Leonarda Dikaprija. Koji susreti su te najviše inspirisali?

Svaki susret i svaki razgovor su bili veoma značajni za mene i za publiku koja ih je pratila.

Ono što mi se danas izdvojilo kao veoma zanimljivo je „prijatna ravnodušnost“ kod većine. Kao da se u samom prisustvu njihove „prijatne ravnodušnosti“ i razgovoru sa tim ličnostima rastvara gusta energija, nestaju problemi, umiruju osećanja. Ravnodušnost je za mene dugo bila negativan koncept, jer sam veoma temperamentna. Ali danas je mnogo bolje shvatam i prihvatam. 

To nije nezainteresovanost, odbijanje sveta, negiranje. Naprotiv. Kao da su vrlo svesni i dobrih i loših strana svakodnevice u kojoj smo, ali u tome vide prilike za razvoj, napredak, rast, poboljšanje i u toj prijatnosti prihvatanja sveta – i tebi postane prijatno i manje važno sve ono oko čega si se nervirao. Moram da naglasim da sa nekima nisam imala susrete već online prepiske, ali da je iz njihove ležernosti i pristupa bio dosta sličan osećaj.

marama-od-cistog-pamuka

U jednom intervjuu si spomenula da „gde su ti misli, tu ti je život.” Šta te trenutno najviše zaokuplja?

Moj um je neumoran, dok telo i nije više toliko.

Sve što je vezano za umetnost, duhovnost, kulturu naroda, izdavaštvo, modu, preduzetništvo… me zanima. 

Misli su mi uvek u nekim budućim svetovim u kojima je sve po mojoj meri.

Jasmina, tvoje vrednosti su odraz svesnih izbora koje praviš svakog dana. Jedan od tih izbora je i tvoja ljubav prema PamuKlik odeći. U razgovoru sa prijateljicom, kako bi joj opisala brend PamuKlik?

Brend koji neguje i voli žene. 

Da li bi svojim prijateljicama preporučila ovaj ekološki brend? Zašto?

Već u samim pitanjima tokom ovog razgovora se kriju odgovori. Zato što je ekološki, pouzdan, osvešćen, nežan, ženstven. Zato što je potrebno mnogo ljubavi, vremena, truda, novca da bi se ovakav brend gradio i održavao. Zato što iza njega stoji žena koja te vrednosti zaista živi. 

pamuk

Hvala Jasmini na vremenu i inspiraciji! Svaki razgovor sa njom mogao bi da bude još jedna cela knjiga – toliko dobre energije, dubokih misli i konkretnih saveta se krije iza njenih reči. Kroz razvoj svesti o svakodnevnim izborima, uključujući i odevanje, pokazuje nam koliko je važno birati ono što nas ispunjava, svaku sitnicu koja nas povezuje sa sobom i svetom oko nas.

Kroz svoje odgovore, Jasmina nas podseća da čak i najuspešnije žene, bilo da vode sopstveni biznis ili upravljaju timovima, mogu raditi na balansu između svakodnevnih izazova i unutrašnjeg mira.

PamuKlik je ponosno našao svoje mesto u Jasmininom ormaru koji istovremeno neguje eleganciju i osvešćeni ekološki stil. Nastavljamo da inspirišemo žene da prepoznaju vrednost održivog, lepog i zdravog i da pažljivo biraju šta im je na koži.

Potraži i ti među našim modelima onaj koji će biti tvoj saveznik na putu nege i transformacije. 

Sa Jasminom Stojanović razgovarala Jelena Miladinović

 

Postani i ti deo PamuKlik skin-safe fashion zajednice!