You are currently viewing 7 saveta za održavanje odeće od pamuka

7 saveta za održavanje odeće od pamuka

Instrukcije za održavanje odeće za modele koji nose PamuKlik etiketu su sledeće:

odrzavanje_odece_pamuklik
Održavanje PamuKlik odeće

Preporučuje se pranje na 30 stepeni, izabrati program za osetljive tkanine i slabiju snagu centrifuge; najbolje peglati dok je tkanina vlažna.  

Ulaganje u komade odeće koji su napravljeni da traju je najbolja odluka koju možeš doneti za svoje zdravlje, novčanik, ali i za životnu sredinu.

Želimo da izvučemo maksimum iz svoje garderobe, kupujući manje i birajući dobro. Volimo da svoju odeću nosimo iz sezone u sezonu i zbog toga biramo modele koji se lako kombinuju jedni sa drugima.

Neminovno je da će se stalnim nošenjem tokom vremena u nekom trenutku odeća istrošiti. Pažljivim održavanjem, taj period možemo dosta produžiti i dobiti maksimalan povrat investicije. 

Na prvi pogled, održavanje odeće od pamuka deluje apsolutno jednostavno. Ali ovaj svakodnevni ili sezonski zadatak može predstavljati i veliku brigu. Naročito ako si manje iskusna ili ti se ranije desilo da neku stvar upropastiš pogrešnim načinom pranja.

Postoji mnogo saveta koji nam mogu pomoći u održavanju odeće od prirodnih materijala. U nastavku delimo 7 najvažnijih načina koje smo i sami isprobali, kako bi briga o tvojoj odeći bila što jednostavnija.

Skini fleke sa tkanine što je pre moguće

U trenutku kada primetiš fleku na svojoj omiljenoj pamučnoj haljini ili košulji, bilo bi dobro da reaguješ što pre. 

Pamuk je materijal koji lako upija, što ga čini udobnim za nošenje, ali i podložnim da fleke brzo prodiru u njegova vlakna. Što duže fleka ostaje na tkanini, teže će je biti ukloniti. Zato, čim nešto prosipaš – bilo da je to kafa, vino, ulje ili neki sos – odmah reaguj. 

skidanje-fleka-sa-odeće-prirodnim-sastojcima
fotografija sa freepik.com

Saveti za brzo uklanjanje fleka:

  • Prvo osušiš višak tečnosti pomoću papirnog ubrusa ili meke tkanine, bez trljanja, kako ne bi proširila fleku. 
  • Nakon toga, ispereš odeću hladnom vodom – to je ključ jer topla voda može da „zaključa” fleku u tkanini. 
  • Za tvrdokorne fleke, upotrebite prirodne preparate kao što su soda bikarbona, sirće ili limunov sok. Oni su nežni prema tkanini, a efikasni u uklanjanju fleka, bez upotrebe štetnih hemikalija 

U ovom procesu, pored toga što spašavaš svoju omiljenu haljinu, bićeš i ponosna na sebe jer koristiš prirodna sredstva koja ne štete ni tvojoj odeći, ni tvom zdravlju, ni okolini.

Razvrstaj odeću pre pranja

Razvrstaj odeću za pranje na tamnu, šarenu, svetlu i belu, a zatim i na srodne materijale.
Pamuk je divan materijal jer je prijatan za nošenje, ali da bi zadržao svoje izvorne kvalitete, potrebno mu je pravilno pranje.

Prvi i osnovni korak pre pranja je razvrstavanje odeće po bojama i materijalima. Ovo nije samo zbog toga što se boje mogu prelivati na svetliju odeću, već i zato što različiti materijali zahtevaju različitu vrstu nege, u smislu nežnijih i čvršćih tkanina.

razvrstavanje-pamucne-odece-pre-pranja
fotografija sa freepik.com

Saveti za razvrstavanje odeće:

  • Tamna odeća – crna, tamnoplava, tamnozelena i smeđa odeća peru se zajedno, jer tamne boje mogu lako preći na svetlije tkanine.
  • Šarena odeća – svetlije boje, poput svetloplave, roze ili žute, mogu se prati zajedno, ali uvek ih odvoji od potpuno bele odeće.
  • Svetla i bela odeća – bele majice, košulje i donji veš zaslužuju posebnu pažnju. Pranje zajedno sa svetlijom odećom, ali odvojenom od tamnijih boja, osiguraće da bela ostane bela.
  • Srodni materijali – pamuk je prirodno izdržljiv, ali je dobro da ga pereš zajedno sa sličnim materijalima. Izbegavaj da ga pereš zajedno sa sintetičkim vlaknima koja mogu biti gruba i oštetiti tkaninu. Takođe, trebalo bi odvojeno prati vunu, svilu i veoma osetljive komade koji zahtevaju ručno pranje (ili mašinski program „ručnog pranja“).

Kada pravilno razvrstaš odeću, ne samo da ćeš očuvati boje i tkaninu, već ćeš osetiti i olakšanje jer je to pravi put ka dugovečnijoj odeći. Briga o detaljima postaje dugotrajni osećaj zadovoljstva.

Izaberi ekološki deterdžent

Naročito kada je u pitanju skin-safe pamuk čiji sertifikat Standard 100 Oeko-Tex® garantuje da tkanina nije tretirana štetnim supstancama tokom celog procesa proizvodnje, važno je da i prilikom održavanja ta garderoba ostane i dalje bezbedna za kožu.

Konvencionalni deterdženti sadrže veoma agresivne sastojke i ne želimo da na taj način kontaminiramo pažljivo odabranu ekološku i zdravu odeću od skin-safe pamuka. 

Deterdžent je ključan element pranja odeće i neophodno je izabrati onaj koji je nežan prema našoj garderobi i okolini.

Ekološki deterdženti su izrađeni od prirodnih sastojaka koji ne sadrže štetne hemikalije, fosfate i parabene. Oni ne samo da bolje čuvaju prirodne materijale, kao što je pamuk, već su i bezbedni za našu kožu i vodene ekosisteme.

ekoloski-deterdzent-za-odrzavanje-odece-od-pamuka
fotografija sa freepik.com

Zašto odabrati ekološki deterdžent za održavanje odeće:

  • Prirodni sastojci, kao što su eterična ulja i biljni ekstrakti, nežno čiste, ostavljajući odeću osveženom, a da pri tom ne ostavljaju štetne ostatke na tkanini. 
  • Ne sadrže veštačke mirise i boje koje mogu izazvati iritacije kože, što je posebno važno kod ljudi sa osetljivom kožom ili alergijama. 
  • Ovi deterdženti su biorazgradivi, što znači da ne zagađuju vodu i zemljište. 

Kada biraš ekološki deterdžent, biraš i održiviji način života. Svaki put kada pereš svoju pamučnu odeću ovakvim deterdžentom, doprinosiš zaštiti planete i uživaš u osećaju da si deo rešenja za ekološke izazove današnjice.

Pranje na temperaturi od 30 stepeni

Iako mnogi veruju da je viša temperatura potrebna da bi se odeća dobro oprala, pranje pamučne odeće na 30 stepeni zapravo je dovoljno efikasno, a pritom nežnije prema tkanini i ekološki prihvatljivije. Manje toplote znači manje habanja vlakana, a samim tim i duži vek tvoje odeće.

Prednosti pranja na nižoj temperaturi:

  • Odeća se ne skuplja i boje ostaju postojanije. 
  • Smanjena toplotna obrada zadržava mekoću pamučnih vlakana i produžava im trajanje.
  • Manje trošenje energije doprinosi smanjenju ugljeničnog otiska. 
odrzavanje-odece-pranjem-na-niskim-temperaturama
fotografija sa freepik.com

Pranje na 30 stepeni nije samo dobar izbor za očuvanje tvoje garderobe, već i osećaj doprinosa jer znaš da tvoji mali korak pomaže očuvanju resursa planete.

Sušenje odeće na vazduhu

Kad god je moguće suši odeću na vazduhu, ali ne na direktnom suncu kako se odeća ne bi presušila.

Sušenje na vazduhu je najbolji način da očuvaš svežinu i kvalitet svoje pamučne odeće. Umesto korišćenja mašine za sušenje koja može da ošteti vlakna i ubrza njihov vek trajanja, sušenje na otvorenom omogućava odeći da zadrži prirodnu mekoću i oblik. 

U svakom slučaju, zategni i ispravi tkaninu rukom pre nego što je raširiš da se suši. Ispravi i rubove koji su se umotali prilikom pranja. To će ti umnogome olakšati kasnije peglanje. 

Poznata je i tehnika ispravljanja i sklapanja mokrog veša koji se zatim stavi na ravnu podlogu da odstoji. Na taj način se vlakna izravnaju i isprave dok su još mokra, pa tek onda veš raširiš da se suši.

Saveti za sušenje na vazduhu:

  • Postavi odeću na mesto gde može cirkulisati vazduh, ali izbegavaj direktno sunce.
  • Prekomerna izloženost sunčevim zracima može izbledeti boje i učiniti pamuk grubim na dodir.
  • Koristi nežne štipaljke koje neće ostaviti tragove na tkanini i postavljaj ih na manje vidljiva mesta (ispod miške na košuljama, između nogu na pantalonama).
  • Ako sušiš u zatvorenom prostoru, biraj prostorije sa dobrim protokom vazduha kako bi se odeća ravnomerno sušila.

Dok gledaš kako tvoja odeća leprša na blagom povetarcu, bićeš zadovoljna što biraš prirodan, ekološki način sušenja koji ne samo da štiti tvoju odeću, već i atmosferu oko tebe. 

Pažljivo složi osušenu odeću na gomilu za peglanje kako se ne bi dodatno zgužvala.

Da, pamuk treba ispeglati

Pamuk je podložan gužvanju i peglanje je neizbežno što za neke može biti negativna karakteristika. Međutim, postoji jedna skrivena prednost gužvanja a to je da nam govori da je u pitanju prirodni materijal.

Pregibi na haljini od pamuka su prirodni i ukazuju na to da je materijal čist i nepretenciozan i prikazuje nesavršenosti prirodnih materijala.

Umesto da gužvanje smatramo manom, možemo ga sagledati kao znak autentičnosti. Ženama koje biraju skin-safe pamuk, haljina malo zgužvana od sedenja dođe kao znak raspoznavanja. 

Peglanje pamučnoj odeći vraća glatkoća. Najbolje rezultate u tome daje parna stanica koja omogućava lakše i brže peglanje bez potrebe za prekomernom pritiskanjem i ponavljanjem.

Što se tiče PamuKlik modela, ukoliko su se presušili (na suncu ili pored radijatora) i teško ih je ispeglati pa izgledaju i dalje zgužvano, rešenje je ponovno kvašenje. Fajtanje je stara tehnika prskanja vodom da se tkanina nakvasi pre peglanja i malo odstoji, pa se onda tako vlažna lakše  ispegla.

Prednosti upotrebe parne stanice za peglanje:

  • Para prodire duboko u vlakna, omekšava ih i ispravlja, bez potrebe za velikom snagom pritiskanja pegle na tkaninu.
  • Peglanje parom pomaže u uklanjanju bakterija i neprijatnih mirisa, čineći tvoju odeću osveženom i prijatnom na dodir.
  • Nežno peglanje osigurava da tkanina zadrži svoju formu i teksturu.

Ženske haljine ili košulje kada su ispeglane će tvojoj koži pružiti osećaj luksuza i svežine. Isto tako ćeš izgledati i svima oko sebe.

Koristi drvene vešalice

Odabir odgovarajućih ofingera može igrati ključnu ulogu u očuvanju oblika i kvaliteta tvoje pamučne odeće. Drveni ofingeri su odličan izbor jer su stabilni, prirodni i ne oštećuju vlakna pa održavanje odeće u dobroj formi postaje lakše.

odrzavanje-odece-u-ormaru-na-drvenim-vesalicama
fotografija sa freepik.com

Zašto izabrati drvene vešalice za odeću:

  • Drveni ofingeri pomažu da odeća zadrži svoj oblik, naročito kod teže pamučne odeće. 
  • Drvo je ekološki materijal, dugotrajan i održiv. Koristeći drvene ofingere, smanjuješ potrebu za plastičnim opcijama koje mogu brzo propasti i završiti kao otpad. 
  • Prirodan miris drveta može pomoći u održavanju svežine odeće.

Kada tvoje košulje i haljine od čistog pamuka vise na drvenim ofingerima, ne samo da produžavaš njihov vek, već si i okružena prirodnim materijalima koji su nežni na dodir i odišu prirodom što oplemenjuje ceo enterijer. 

odrzavanje-odece-i-odlaganje-van-sezone
fotografija sa freepik.com

Na kraju sezone čuvaj čistu odeću na suvom i provetrenom mestu bez vlage. Vodi računa da izbegneš direktnu sunčevu svetlost da materijal ne bi izbledeo. Odeću možeš čuvati i u vakumskim vrećama radi efikasnosti prostora ili u vrećama za skladištenje odeće koje štite odeću ali omogućavaju tkanini da diše. 

Odeća je mnogo više od komada tkanine koji oblačimo – ona je deo nas, izražava naš stil, ličnost i način života. Održavanje odeće nije samo tehnički zadatak, to je zapravo i čin pažnje prema našoj koži, sveukupnom zdravlju, ali i briga o planeti.

Briga o odeći od 100% pamuka ne mora biti izazov – uz nekoliko jednostavnih koraka, možeš lako postići da ti garderoba ostane u besprekornom stanju dugi niz godina. 

Održavanje odeće od prirodnih materijala

Prirodni materijali traže pažnju, ali su izuzetno zahvalni. Za svaki trenutak koji im posvetimo i to višestruko vraćaju kroz sva naša čula. To je važan pristup nezi kože koji treba imati u vidu.

Svaki put kada skineš fleku, razvrstaš odeću, koristiš ekološki deterdžent i odabereš nižu temperaturu pranja, ti čuvaš odeću koju voliš da ti što duže traje, a pre svega brineš direktno o svom zdravlju i istovremeno stvaraš održiviji način života.

etiketa-na-odeci
PamuKlik etiketa

VODIČ za razumevanje OSNOVNIH SERTIFIKATA u tekstilu